NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Hrad Rýzmburk budou opravovat dobrovolníci z různých koutů světa


Osek - Hrad Rýzmburk v Oseku se ve dnech 14. až 28. srpna stane dějištěm mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Dvoutýdenní akce, jejíž iniciátorem je město Osek, se letos koná na hradě úplně poprvé. Rýzmburk ležící poblíž Oseku město získalo teprve před třemi lety a chce památku, která je spíše zříceninou, uvést do lepšího stavu.


Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).
„V neděli dorazí do Oseka desítka dobrovolníků společně se dvěma vedoucími workcampu. Jsou z nejrůznějších částí světa, včetně Číny nebo Španělska. Ubytujeme je u nás v kempu a za jejich práci na hradě jim zajistíme také stravu," řekla nám k příjezdu dobrovolníků starostka Oseka Lenka Říhová.


NEJEN PRÁCE…

Historický význam Rýzmburku je nepochybný: „Hrad byl založen již ve 13. století a rozloha zastavěné plochy byla původně větší, než je tomu u Karlštejna", říká Matěj Benda, který se jako stavební inženýr místního úřadu o opravy stará. „Snažíme se hrad jako místní památku opravovat svépomocí, nicméně možnost workcampu, kdy mladí lidé přijedou a pomohou nám s tím, nás opravdu zaujala. Za jejich práci jim poskytneme stravu, ubytování, výklad o historii hradu a snad i nějaké zážitky. Provedeme je místním cisterciáckým klášterem a navíc, během konání workcampu, bude ve městě probíhat každoroční Osecká pouť, takže dobrovolníci budou moci okusit i historický řemeslný trh, divadelní představení nebo navštívit slavnostní poutní bohoslužby," pokračuje Benda.


K DISPOZICI BUDE I ARCHEOLOG

Dobrovolníci, kteří přijedou i z Turecka, Ukrajiny, Číny, Polska nebo Španělska, se však historií budou zabývat především v souvislosti s opravovaným hradem. „O historii a původních dispozicích hradu uděláme pro skupinu přednášku, což pomůže i při práci, jejíž součástí bude obnova přístupové stezky, oprava a čištění hradního zdiva, ořez náletů, úklid hradního areálu nebo také prosívání výkopků," dodává Benda. K dispozici bude i archeolog, který pomůže identifikovat možné nálezy.


Místní budou mít šanci se s mladými nadšenci setkat na již zmíněné Osecké pouti, ve městě nebo v okolí, kam se dobrovolníci po práci také vydají.Hrad Rýzmburk v Oseku (Foto:  Deník / Zdeněk Traxler)


Autor článku: Teplický deník / Redakce

Zdroj: http://teplicky.denik.cz/zpravy_region/hrad-ryzmburk-budou-opravovat-dobrovolnici-z-ruznych-koutu-sveta-20160813.html

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)