NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Na Cínovci vyvrcholily slavnosti hraničního buku


V zaplněném cínoveckém kostele Nanebevzetí Panny Marie proběhla v neděli 14. srpna 2016 společná česko-německá mše, kterou vyvrcholily letošní slavnosti hraničního buku. Bohatý kulturní program, na kterém se za českou stranu podílelo město Dubí, byl i letos připraven v místech tzv. „starého hraničního přechodu“.


Poutní mši doprovázel trombónový kvartet teplické konzervatoře.  O den dříve slavnost zahájila vystoupení kapel Juniorband des Spielmannszug Oberlichtenau a Doubravanka. Nechybělo ani vystoupení šermířů, při kterém se představila teplická skupina Vae Victus.

Kostel na Cínovci patří mezi nejstarší sakrální památky na katastrálním území Dubí. Byl postaven v letech 1729 – 1732 a tvoří dominantu této horské obce, která je od roku 1980 právě součástí Dubí. Na přelomu roku se chystá jeho rekonstrukce. Především půjde o opravu střešní krytiny, výměnu svodů na odvodnění střechy, vybudování bleskosvodu a opravu výplní oken. Žádost města Dubí o podporu oprav z Programu záchrany architektonického dědictví by měla být projednána Ministerstvem kultury ČR v průběhu 1. čtvrtletí roku 2017. Můžeme si tedy přát, aby žádosti města bylo vyhověno.

Fotodokumentaci cínoveckého kostela právě provádí v rámci projektu "Krušnohorských novin" litvínovský Fotoklub 11.11. a Českojiřetínský spolek. Připravuje se putovní výstava fotografií této zajímavé sakrální památky postavené na hřebeni Krušných hor, která má, podobně jako dřevěný kostel z Flájí, velmi zajímavou konfesní historii.

Foto: redakce Krušnohorských novin  


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)