NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Vzniká poštovní známka s mosteckým kostelemPo Flájích a horské železnici Most - Moldava se objeví na poštovních známkách České republiky přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Návrh Českojiřetínského spolku schválila odborná komise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v únoru 2016. V úterý 26. 7. proběhla v Mostě diskuse o výtvarném námětu s akademickým malířem Janem Kavanem. Známka s motivem města Mostu tak začíná vznikat.


Poštovní známky jsou nejen výplatními ceninami, ale také díly užitého umění, které reprezentují různá pozoruhodná témata doma i v zahraničí. Ani v době elektronické a mobilní komunikace zájem o poštovní známky neupadá. Důkazem toho je návštěvnost inaugurací poštovních známek s motivy z Ústeckého kraje. Slavnostního představení známky k flájské přehradě se před třemi lety zúčastnilo na 7 000 zájemců, loňské představení poštovní známky ke 130 letům moldavské dráhy navštívilo dokonce 11 000 lidí.

Důvodem, proč bude náš kraj a Českou republiku na oficiálních poštovních známkách reprezentovat právě děkanský kostel v Mostě, je 500. výročí, které příští rok uplyne od zahájení jeho výstavby.

Poštovní známka k výročí děkanského kostela v Mostě vyjde 21. června příštího roku a její slavnostní představení v Mostě je plánováno na sobotu 24. června. V rámci programu, který organizátoři chystají, by měla být připomenuta také osobnost stavitele Jakuba ze Schweinfurtu. Ten kromě chrámu v Mostě pracoval na stavbě významného kostela sv. Anny v Annabergu, podílel se také na stavbě Vladislavského sálu Pražského hradu.

Na přípravě oslav spolupracují Národní památkový ústav a Českojiřetínský spolek s dalšími partnery. Mezi podporovateli projektu nechybějí primátor statutární města Most Jan Paparega či hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který oslavám výročí mosteckého kostela udělil záštitu.


Akademický malíř Jan Kavan a správkyně přesunutého děkanského kostela Ludmila Klimplová při setkání v Mostě

Foto: Alena PavlíkováCopyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)