NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Český Jiřetín prodejních míst: 1
Dubí prodejních míst: 1
Duchcov prodejních míst: 1
Horní Jiřetín prodejních míst: 1
Hrob prodejních míst: 1
Chomutov prodejních míst: 1
Karlovy Vary prodejních míst: 1
Klášterec nad Ohří prodejních míst: 2
Krupka prodejních míst: 1
Litvínov prodejních míst: 3
Lom u Mostu prodejních míst: 2
Meziboří prodejních míst: 1
Mikulov prodejních míst: 1
Moldava prodejních míst: 1
Most prodejních míst: 5
Ostrov nad Ohří prodejních míst: 1
Praha prodejních míst: 5
Teplice prodejních míst: 2
Ústí nad Labem prodejních míst: 2

Vzniká poštovní známka s mosteckým kostelemPo Flájích a horské železnici Most - Moldava se objeví na poštovních známkách České republiky přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Návrh Českojiřetínského spolku schválila odborná komise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v únoru 2016. V úterý 26. 7. proběhla v Mostě diskuse o výtvarném námětu s akademickým malířem Janem Kavanem. Známka s motivem města Mostu tak začíná vznikat.


Poštovní známky jsou nejen výplatními ceninami, ale také díly užitého umění, které reprezentují různá pozoruhodná témata doma i v zahraničí. Ani v době elektronické a mobilní komunikace zájem o poštovní známky neupadá. Důkazem toho je návštěvnost inaugurací poštovních známek s motivy z Ústeckého kraje. Slavnostního představení známky k flájské přehradě se před třemi lety zúčastnilo na 7 000 zájemců, loňské představení poštovní známky ke 130 letům moldavské dráhy navštívilo dokonce 11 000 lidí.

Důvodem, proč bude náš kraj a Českou republiku na oficiálních poštovních známkách reprezentovat právě děkanský kostel v Mostě, je 500. výročí, které příští rok uplyne od zahájení jeho výstavby.

Poštovní známka k výročí děkanského kostela v Mostě vyjde 21. června příštího roku a její slavnostní představení v Mostě je plánováno na sobotu 24. června. V rámci programu, který organizátoři chystají, by měla být připomenuta také osobnost stavitele Jakuba ze Schweinfurtu. Ten kromě chrámu v Mostě pracoval na stavbě významného kostela sv. Anny v Annabergu, podílel se také na stavbě Vladislavského sálu Pražského hradu.

Na přípravě oslav spolupracují Národní památkový ústav a Českojiřetínský spolek s dalšími partnery. Mezi podporovateli projektu nechybějí primátor statutární města Most Jan Paparega či hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který oslavám výročí mosteckého kostela udělil záštitu.


Akademický malíř Jan Kavan a správkyně přesunutého děkanského kostela Ludmila Klimplová při setkání v Mostě

Foto: Alena PavlíkováCopyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016)
Administrace