NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (5)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Moldava zůstala bez vlakového spojení


Po mohutných oslavách 130. výročí moldavské dráhy, jízdách historických souprav i moderní jednotky RegioShark provoz na trati ustal. Moldava se obrací na ministra dopravy.


V pondělí 13. března 2017 byl zjištěn v km 154,050 sesuv svahu. Ten následně zapříčinil posun geometrie traťové koleje nad povolenou toleranci, což vedlo k zastavení železničního provozu a jeho nahrazení autobusovou dopravou. Výluka trati má údajně trvat minimálně do konce roku 2017. O pomoc při řešení havárie železniční tratě č. 135 Most - Moldava v Krušných horách se dopisem ze 17. března 2017 obrátila obec Moldava na ministra dopravy Ing. Dana Ťoka.

  Foto: archiv KHN


Moldavská železniční trať (technická památka) je celoročně využívána obyvateli Mostecka, Teplicka, Ústecka a Lounska pro příměstskou rekreaci. Pro svou atraktivitu a publicitu (např. v roce 2015 byla trať tématem známek České pošty) se stává čím dál tím častěji cílem návštěv turistů také z dalších regionů ČR a SRN. Pro horské obce má turistika spojená s provozem na této unikátní železnici zásadní hospodářský význam.

Kromě pravidelných vlaků, zde jezdí také vlakové spoje mimořádné – na letošní rok bylo objednáno několik nostalgických jízd pro spolky ze sousedního Německa i spolky místní.  Pro řadu akcí v rámci turistické sezóny mělo být využito moldavské železnice - nejbližší
z nich se bude konat 8. května t. r. (Moldavský půlmaraton).

V cyklistické sezóně dopravuje moldavská dráha velké množství kol. V zimní sezóně pak železnice řeší problém parkování osobních aut. Z dosavadních zkušeností je zřejmé, že tyto přepravy se nedají autobusovou dopravou kapacitně zvládnout.

V rámci prezentace nového dokumentárního filmu Českojiřetínského spolku o Moldavské dráze dne 16. 3. 2017 na Krajském úřadě v Ústí nad Labem informovala místostarostka Moldavy Eva Kardová o situaci hejtmana Oldřicha Bubeníčka a vedení odboru dopravy.

Dopisem adresovaným ministru dopravy ze 17. 3. 2017 žádá obec o pomoc při rychlém řešení havárie tak, aby se vlaky na moldavskou trať vrátily v co nejkratší možné době ještě v letošním roce.

Obec Moldava současně zve ministra Dana Ťoka, aby místo havárie navštívil osobně.

Zájem veřejnosti o moldavskou dráhu je patrný z četných diskusních fór na sociálních sítích. V současné době pokračuje turné filmového dokumentu o moldavské dráze:  

Duchcov (kino Lípa) 2. dubna od 19 hod. - po skončení filmu beseda, Litvínov (kino Citadela) 5. dubna a
8. dubna od 17 hod., Teplice (kino Květen) 10. dubna od 17:30 hod., Most (kino Kosmos)  3. května od 17:30 hod.

Ukázka filmu zde: https://youtu.be/g8zsWbqPNEE


   Foto: František Kuna

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)