NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Český Jiřetín prodejních míst: 1
Dubí prodejních míst: 1
Duchcov prodejních míst: 1
Horní Jiřetín prodejních míst: 1
Hrob prodejních míst: 1
Chomutov prodejních míst: 1
Karlovy Vary prodejních míst: 1
Klášterec nad Ohří prodejních míst: 2
Krupka prodejních míst: 1
Litvínov prodejních míst: 3
Lom u Mostu prodejních míst: 2
Meziboří prodejních míst: 1
Mikulov prodejních míst: 1
Moldava prodejních míst: 1
Most prodejních míst: 5
Ostrov nad Ohří prodejních míst: 1
Praha prodejních míst: 5
Teplice prodejních míst: 2
Ústí nad Labem prodejních míst: 2

Moldava zůstala bez vlakového spojení


Po mohutných oslavách 130. výročí moldavské dráhy, jízdách historických souprav i moderní jednotky RegioShark provoz na trati ustal. Moldava se obrací na ministra dopravy.


V pondělí 13. března 2017 byl zjištěn v km 154,050 sesuv svahu. Ten následně zapříčinil posun geometrie traťové koleje nad povolenou toleranci, což vedlo k zastavení železničního provozu a jeho nahrazení autobusovou dopravou. Výluka trati má údajně trvat minimálně do konce roku 2017. O pomoc při řešení havárie železniční tratě č. 135 Most - Moldava v Krušných horách se dopisem ze 17. března 2017 obrátila obec Moldava na ministra dopravy Ing. Dana Ťoka.

  Foto: archiv KHN


Moldavská železniční trať (technická památka) je celoročně využívána obyvateli Mostecka, Teplicka, Ústecka a Lounska pro příměstskou rekreaci. Pro svou atraktivitu a publicitu (např. v roce 2015 byla trať tématem známek České pošty) se stává čím dál tím častěji cílem návštěv turistů také z dalších regionů ČR a SRN. Pro horské obce má turistika spojená s provozem na této unikátní železnici zásadní hospodářský význam.

Kromě pravidelných vlaků, zde jezdí také vlakové spoje mimořádné – na letošní rok bylo objednáno několik nostalgických jízd pro spolky ze sousedního Německa i spolky místní.  Pro řadu akcí v rámci turistické sezóny mělo být využito moldavské železnice - nejbližší
z nich se bude konat 8. května t. r. (Moldavský půlmaraton).

V cyklistické sezóně dopravuje moldavská dráha velké množství kol. V zimní sezóně pak železnice řeší problém parkování osobních aut. Z dosavadních zkušeností je zřejmé, že tyto přepravy se nedají autobusovou dopravou kapacitně zvládnout.

V rámci prezentace nového dokumentárního filmu Českojiřetínského spolku o Moldavské dráze dne 16. 3. 2017 na Krajském úřadě v Ústí nad Labem informovala místostarostka Moldavy Eva Kardová o situaci hejtmana Oldřicha Bubeníčka a vedení odboru dopravy.

Dopisem adresovaným ministru dopravy ze 17. 3. 2017 žádá obec o pomoc při rychlém řešení havárie tak, aby se vlaky na moldavskou trať vrátily v co nejkratší možné době ještě v letošním roce.

Obec Moldava současně zve ministra Dana Ťoka, aby místo havárie navštívil osobně.

Zájem veřejnosti o moldavskou dráhu je patrný z četných diskusních fór na sociálních sítích. V současné době pokračuje turné filmového dokumentu o moldavské dráze:  

Duchcov (kino Lípa) 2. dubna od 19 hod. - po skončení filmu beseda, Litvínov (kino Citadela) 5. dubna a
8. dubna od 17 hod., Teplice (kino Květen) 10. dubna od 17:30 hod., Most (kino Kosmos)  3. května od 17:30 hod.

Ukázka filmu zde: https://youtu.be/g8zsWbqPNEE


   Foto: František Kuna

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016)
Administrace