NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Představení poštovní známky „Jezeří“ by měla doprovodit opera


Jezeří se v roce 2021 objeví na aršíku České pošty spolu s tématem Hornická krajina Krušnohoří jako součást UNESCO.  Představení obou poštovních známek možná doprovodí unikátní operní dílo. Zámek by tak mohl zažít další historickou premiéru. 


          

          Zástupci uměleckého souboru Collegium hortense Mgr. Jan Zástěra (vlevo) a  Ing. Jan Matoušek (druhý zleva) při diskusi         
          s představiteli města Horní Jiřetín - starostou Ing. Vladimírem Buřtem (vpravo) a zastupitelem Radkem Vráblem (druhý zprava)
          o premiéře znovuoživené opery "Der Bergmönch" na zámku Jezeří.  Zdi pohádkového zámku na úpatí Krušných hor byly svědky prvního uvedení Beethovenovy 3. symfonie „Eroica“ či Haydnova oratoria „Stvoření“.

V rámci dlouhodobé spolupráce mezi iniciátorem poštovní propagace zámku, kterým je Českojiřetínský spolek (vydavatel Krušnohorských novin), a teplickým souborem Collegium hortense vznikla myšlenka na další společnou aktivitu.

Trautzlova umělecká společnost, která soubor Collegium hortense zastřešuje, chystá obnovení téměř 200 let staré opery „Der Bergmönch“ (na motivy pověsti o tajemném vládci Krušných hor, který je předobrazem Krakonoše). Autorem hudebního příběhu o hornících, přírodě a
mýtických stvořeních tajemného Krušnohoří je teplický purkmistr Josef Wolfram (1789 – 1839). Opera byla poprvé uvedena v roce 1826. Dočkala se mnoha repríz na předních evropských scénách. Nejúspěšnější bylo provedení v Berlíně roce 1828 při oslavách narozenin pruského krále.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR jako vydavatel českých poštovních známek rozhodlo o sloučení témat „Jezeří“ a „Hornická krajina
Krušnohoří UNESCO“ do jedné emise. To přivedlo oba spolky k myšlence představit téměř 200 let starou krušnohorskou operu v obnovené premiéře právě na Jezeří. Nastudování a příprava si vyžádají celý rok. Jestliže se vše podaří, mohla by opera dotvořit důstojnou kulisu pro slavnostní představení nové poštovní známky, která má Jezeří i Krušnohoří prestižním způsobem reprezentovat na poštovních zásilkách jak v ČR, tak doslova po celém světě. 

Prostory na zámku pro provedení premiéry znovuoživeného hudebního díla vytipovávali hornojiřetínský starosta Ing. Vladimír Buřt (vpravo) a zastupitel Radek Vrábel (druhý zprava) spolu se zástupci obou spolků - na fotografii zástupci Collegia hortense Mgr. Jan Zástěra (vlevo) a Ing. Jan Matoušek (druhý zleva).

Umělecký vedoucí teplického hudebního souboru Mgr. Jan Zástěra je dirigentem Hudby Hradní stráže Pražského hradu. V listopadu 2019 řídil hudební doprovod národní pouti do Říma. Collegium hortense před několika lety oživilo např. oratorium Saul od oseckého cisterciáka Jakoba Trautzla. Toto dílo Collegium hortense uvedlo v Rechenbergu v září 2019 v rámci II. symbolického propojení Moldavské a Freiberské dráhy.

Jak Trautzlova umělecká společnost, tak Českojiřetínský spolek oslaví v roce 2021 „decennium“, tedy desetiletí své existence. Další společná akce by měla být jednou z vrcholných oslav kulatého jubilea obou spolků.


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)