NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Obnova památníku v Šumné

Další opomíjenou památku na Mostecku se podaří již brzo obnovit díky společnému projektu Českojiřetínského spolku s Přáteli historie Litvínovska. Památník padlým kamarádům v I. světové válce zřídili členové tehdejšího sportovního spolku v Šumné. Ta je dnes součástí Litvínova.

Ve středu 21. 11. 2012 převzali zástupci ČJS na velvyslanectví USA v Praze grant Nadace Občanského fóra. Nadace ocenila návrh horského domovského spolku na obnovu pískovcového soklu s reliéfem sv. Antonína Paduánského, který se nachází na břehu flájské přehradní nádrže. Obnova památky proběhla v rámci projektu "Téměř zmizelé Fláje", a to rukama akademického sochaře Bořivoje Raka z Mostu.

Finanční příspěvek Nadace Občanského fóra převzali organizátoři projektu den po státním svátku 17. listopadu v rezidenci velvyslance Spojených států v Praze. Americký velvyslanec v České republice je tradičním hostitelem slavnostního večera, během kterého nadace vyhlašuje výsledky grantového ročníku.

Slavnostního aktu se letos zúčastnilo na šedesát zástupců spolků a dalších organizací z celé republiky. Úspěšní žadatelé přebírali finanční granty z rukou předsedkyně správní rady Nadace OF Dagmar Havlové a velvyslance USA v Praze Andrewa Schapiro.

Českojiřetínský spolek, který letos například zajistil obnovu sochy sv. Jana Nepomuckého na Flájích, pomohl Přátelům historie Litvínovska zpracovat projektový záměr. Na jeho základě nadace poskytla zhruba polovinu nákladů plánovaných na rekonstrukci. Na neutěšený stav památníku v Šumné upozornil správce webových stránek Historie Litvínovska Josef Čtvrníček, který navrhl jeho záchranu.

V současnosti zbytek památníku - žulový obelisk - najdeme v Šumné u domu č. p. 16, nedaleko Skalního sklepa.

Nadace Občanského fóra již 19 let podporuje kulturní dědictví s důrazem na opomíjené památky. Byla založena v květnu 1990 jako jedna z prvních nevládních neziskových organizací v Československu. Občanské fórum jí propůjčilo své jméno a počáteční finance. Přestože Občanské fórum už zaniklo, Nadace Občanského fóra existuje nadále, její činnost nepodporuje žádné politické aktivity či hnutí. Jako nezávislý subjekt podporuje pouze dobročinné aktivity.

Prvním projektem oceněným správní radou Nadace Občanského fóra na Mostecku byla obnova zvonice na Klínech v roce 1999, na které se podíleli členové dnešního Českojiřetínského spolku. Při předávání grantu prohlásil tehdejší velvyslanec USA John Shattuck, že mu oceněný projekt připomíná zvuky zvonů v horách Vermontu.

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)