V zaplněném cínoveckém kostele Nanebevzetí Panny Marie proběhla v neděli 14. srpna 2016 společná česko-německá mše, kterou vyvrcholily letošní slavnosti hraničního buku. Bohatý kulturní program, na kterém se za českou stranu podílelo město Dubí, byl i letos připraven v místech tzv. „starého hraničního přechodu“.
Poutní mši doprovázel trombónový kvartet teplické konzervatoře. O den dříve slavnost zahájila vystoupení kapel Juniorband des Spielmannszug Oberlichtenau a Doubravanka. Nechybělo ani vystoupení šermířů, při kterém se představila teplická skupina Vae Victus.
Kostel na Cínovci patří mezi nejstarší sakrální památky na katastrálním území Dubí. Byl postaven v letech 1729 – 1732 a tvoří dominantu této horské obce, která je od roku 1980 právě součástí Dubí. Na přelomu roku se chystá jeho rekonstrukce. Především půjde o opravu střešní krytiny, výměnu svodů na odvodnění střechy, vybudování bleskosvodu a opravu výplní oken. Žádost města Dubí o podporu oprav z Programu záchrany architektonického dědictví by měla být projednána Ministerstvem kultury ČR v průběhu 1. čtvrtletí roku 2017. Můžeme si tedy přát, aby žádosti města bylo vyhověno.
Fotodokumentaci cínoveckého kostela právě provádí v rámci projektu "Krušnohorských novin" litvínovský Fotoklub 11.11. a Českojiřetínský spolek. Připravuje se putovní výstava fotografií této zajímavé sakrální památky postavené na hřebeni Krušných hor, která má, podobně jako dřevěný kostel z Flájí, velmi zajímavou konfesní historii.
Foto: redakce Krušnohorských novin