NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

V Litvínově-Šumné bude odhalena replika ztracené pamětní desky


Podkrušnohoří bude opět bohatší o jednu obnovenou historickou památku. Kovová pamětní deska, osazená v roce 1926 šumenským tělocvičným spolkem na památku kamarádů padlých v první světové válce, se po více než 70 letech vrátí na své původní místo. Originál pamětní desky se nezachoval. O věrnou repliku se postaral Českojiřetínský spolek. Deska svou velikostí patří mezi největší odlitky svého druhu vyrobené v posledních letech v České republice.
 
V sobotu 5. srpna 2017 od 17:15 hodin bude v Litvínově-Šumné (naproti hostinci "Skalní sklep") odhalen obnovený památník obětem I. světové války. Ten byl původně vybudován před jednadevadesáti lety, v roce 1926.


Iniciátory obnovy jsou Josef Čtvrtníček a Pavel Aulický ze spolku Přátelé historie Litvínovska. Ti se v roce 2015 obrátili na Českojiřetínský spolek, který už zajistil obnovu několika drobných opomíjených památek v Krušnohoří.

V listopadu 2015 převzal Českojiřetínský spolek na velvyslanectví USA v Praze grant Nadace OF, která pro rekonstrukci šumenského památníku poskytla finanční prostředky zhruba na třetinu nákladů. Díky přeshraniční spolupráci Českojiřetínského spolku s Domovským spolkem Rechenberg-Bienenmühle se v roce 2017 podařilo zajistit potřebné kofinancování z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020.

Českojiřetínský spolek vydal loni ve svém vlastivědném periodiku "Krušnohorské noviny (2016/1)" vlastní rešerši archivních materiálů k historii památníku. Jeho stavitelem byl v roce 1926 turnerský spolek Šumná (Turnverein „Jahn“ Rauschengrund). Stavbou se turneři rozhodli zvěčnit památku svých devíti kamarádů ze Šumné, Horní Vsi a Písečné padlých na válečných jatkách první světové války. Slavnostní odhalení se odehrálo v neděli 29. srpna 1926. Záštitu nad akcí tehdy převzal člen rady obce Ing. Heinrich C. A. Riecken, který byl současně ředitelem místní přádelny Marbach & Riecken. Budova Rieckenovy továrna se zachovala a stojí dodnes nedaleko památníku.

Repliku ztracené pamětní desky z roku 1926 vytvořila umělecká slévárna H V H spol. s r.o. Tento rodinný podnik v malebném podhůří Krkonoš patří mezi špičku v oboru uměleckého slévárenství v České republice. Deska se svými rozměry 130 cm x 85 cm patří mezi ty větší, které se v poslední době v České republice instalují. Vzhledem k rozměrům desky ji slévárna musela odlít ve dvou kusech a následně je svařit dohromady. Deska bude instalována těsně před odhalením. Jedním z důvodů posunu termínu výroby je požadavek Českojiřetínského spolku na přesnou repliku typu písma, které bylo v roce 1926 na pamětní desce použito. Slévárenští mistři z Podkrkonoší zajistili kopii typu písma na základě dobové fotografe, prostřednictvím zkušeného písmomalíře.

Akce se mj. zúčastní němečtí rodáci z Mostu a Litvínova. Po odhalení památníku se pro ně v litvínovské Schole Humanitas uskuteční předpremiéra německé verze filmu "Krušnohorská železniční dráha Most - Moldava". Čeští diváci tento film mohli zhlédnout již od září 2016 při premiéře na Moldavě nebo při četných promítáních v kinech napřič Ústeckým krajem. Filmový dokument o Moldavské dráze / Teplickém Semmeringu natočil pro Českojiřetínský spolek režisér Martin Studecký v produkci Ponte records. Německá verze, která v těchto dnech vzniká ve spolupráci se spolkem Heimatgeschichtsverein Rechenberg-Bienenmühle, bude mít svou oficiální premiéru na podzim tohoto roku právě v saském Rechnebergu.

Ukázka z filmového dokumentu zde: https://www.youtube.com/watch?v=g8zsWbqPNEE&feature=player_embedded.


(Tisková zpráva ČJS  23.7.2017, aktualizováno 26.7.2017)


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2024)