NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Mladý řidič v passatu sestřelil sochu dělníka u teplického nádraží


Teplice - Řidič stříbrného passatu ve směru z Trnovan na Řetenice předjížděl v odbočovacím pruhu kolonu, přičemž narazil do stojícího auta před ním, které přehlédl. Od tohoto vozidla se pak jeho vůz odmrštil na chodník, kde smetl sochu u budovy nádraží.


Nehoda u vlakového nádraží v Teplicích. Řidič v passatu sestřelil sochu dělníka. Foto: Deník/ Z. Traxler

Nehoda se stala ve středu po poledni. Příčiny nehody šetří policie.


„Řidič zatím z nezjištěných příčin naboural do podstavce sochy. Ta v důsledku nárazu spadla na zem," řekl teplický tiskový mluvčí Daniel Vítek.


Dopravu na místě korigovali policisté. Řidič passatu zůstal v šoku a měl lehké zranění. Záchranáři ho odvezli do nemocnice. Nikdo jiný nebyl zraněn.


Kolik bude muset hříšník zaplatit za zničenou sochu, není v tuto chvíli jasné.


V internetu se rozchází informace o původu sražené sochy.


Podle veřejného Informačního portálu o sochařství - sochartstvi.info - je historická socha dělníka z roku 1956. Má pocházet z dílny sochaře Václava Kyselky a jeho manželky. Na průčelí nádraží vytvořil tento sochař podle webového portálu společně s manželkou celkem dvě nadživotní figuríny. Kromě dělníka tam je ještě pionýrka. Kyselka často modeloval podobně tendenční plastiky.
Jiné zdroje, které mají vazbu na Teplicko, zase uvádějí, že jde o sochu dělníka ze Sometu, kterou vytvořil František Rabel (zemřel v roce 2007). Byl čestným občanem Duchcova. Jako umělecký návrhář porcelánové manufaktury Royal Dux Bohemia působil čtyři desetiletí a stal se představitelem fenoménu postaviček, amfor, dóz i hodinových schránek v barokním stylu. Vedle svého působení v porcelánce si po celou dobu uchoval vlastní ateliér, ve kterém po práci nastupoval na „druhou směnu". A právě z té pak měla vzejít na zakázku uvedená socha.

"Mluvil jsem s ním o tom kdysi na vernisáži výstavy. Byl tam dokonce model té sochy. Dokonce mi říkal, proč má ta socha takový "špalek" za hlavou.

V kamenu byla totiž nějaká vada a on to takto vyřešil," vzpomíná Martin Ryba z Teplic. 

Vedlejší socha dívky představuje pionýrku v ležérní póze s rukou spočívající na pravém ramenu, která jí přidržuje plášť. Druhá ruka drží plody jablek. Figura muže dělníka na druhé straně také zaujímá lehce uvolněný postoj s rukou v bok. Jako atribut určující profesy zobrazovaného slouží kleště v pravé ruce. Zatímco figura ženy je oděna do lehce neidentigikovatelného stejnokroje, muž je vyobrazen s větším důrazem na detail. Má rozhalenou košili s knoflíky, sako a propracovaný opasek. Obě postavy byly vytvořeny v monumentálních formách a vzhledem k proporcím samotné budovy neruší i přes svůj tendenční obsah celkovou koncepci.

Fotoreportáž - Teplický deník - Zdeněk Traxler: http://teplicky.denik.cz/galerie/ridic-sestrelil-sochu-u-nadrazi.html

Zdroj: http://teplicky.denik.cz/nehody/mlady-ridic-v-passatu-sestrelil-sochu-u-teplickeho-nadrazi-20161102.html


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2024)