Křest knihy o historické Krušnohorské hřebenové cestě dne 10. března 2020 na zámku v Litvínově. Autorem je člen saského Krušnohorského spolku (Erzgebirgsverein) Frank Ludwig. Stezku poprvé popsal šéfredaktor Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung) Josef Brechensbauer z Teplic-Šanova v roce 1904.
Při křtu knihy se role překladatelky zhostila Marie Svačinová, Frank Ludwig knihu představil s koordinátorem projektu Manfredem Dittrichem. (foto: Jiří Škaloud)
Na přelomu 19. a 20. století vznikaly v Krušnohoří Krušnohorské spolky („Erzgebirgsverein“). Litvínov a Most patřily vedle
Jirkova, Kovářské, Jáchymova, Karlových Varů, Kraslic a Chomutova k prvním městům, kde se tehdejší elita od roku 1879 v rámci spolkové činnosti zasazovala o vybudování turistické infrastruktury, aby tak podpořila posílení místního hospodářství. Jedním z významných počinů, který roku 1904 vzešel ze spolku v Teplicích-Šanově od tehdejšího šéfredaktora Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung),
vlastivědce a pedagoga Josefa Brechensbauera, bylo vyznačení turistické stezky napříč celým Krušnohořím. Stezka nesla název Hřebenová cesta (Kammweg), začínala v Děčíně a končila v Aši. Tato stezka však po válce v důsledku odsunu obyvatel a likvidace mnoha horských obcí zanikla.
Zatímco v Čechách se Krušnohorské spolky již obnovit nepodařilo, v Německu byla jejich činnost obnovena už v roce 1955 se sídlem v Götingenu. Po roce 1990 se sídlo spolku opět vrátilo do Krušných hor, do Schneebergu. Název původní české Hřebenové cesty (Kammweg) přejala nově vytvořená stezka na saské straně.
Saský Krušnohorský spolek (Erzgebirgsverein) se u příležitostí 140. výročí spolku rozhodl, že na historickou stezku na české straně opět upozorní. Českým partnerem projektu v rámci programu Interreg V se stal Českojiřetínský spolek – spolek pro oživení Krušnohoří, který sídlí na zámku v Litvínově a je pokračovatelem tradice Krušnohorských novin, která trvá rovněž 140 let.
Přestože se okolí historické stezky na české straně za posledních sedm desetiletí výrazně změnilo, podařilo se penzionovanému inženýru
Franku Ludwigovi celou cestu ve 21 etapách projít a znovu zdokumentovat. Vznikl tak turistický průvodce „Po stopách historické Krušnohorské hřebenové cesty“, který autor (na fotografii uprostřed) dne 10. března 2020 spolu s hlavním koordinátorem projektu Manfredem Dittrichem (vpravo) slavnostně představili na zámku v Litvínově. Místostarostka města Litvínov Dr. Erika Sedláčková vyjádřila potěšení, že se Litvínov stává místem připomenutí 140 let staré turistické tradice a současně přání, aby obnova historické Hřebenové stezky přispěla k posílení vztahu současných obyvatel k rodnému kraji. Ke slavnostní atmosféře večera přispělo velmi pěkné vystoupení dvou kvartet žáků Základní umělecké školy v Litvínově pod vedením Pavla Macha.